Praca dla Informatyków

,

W styczniu w serwisie Pracuj.pl można było znaleźć: 
  • ponad 500 ofert w kategorii Internet/E-commerce,
  • blisko 1500 w kategorii IT Administracja,
  • zdecydowanie najwięcej propozycji skierowanych było do różnego rodzaju programistów. W kategorii IT Programowanie aktualnie można znaleźć ponad 2 200 propozycji od pracodawców. Najbardziej poszukiwanymi specjalistami są osoby znające takie języki oprogramowania, jak Java, C, C++, C# oraz PHP. Tylko w styczniu ponad 100 ofert dedykowanych było programistom obeznanym z tajnikami platformy .NET. Bardzo duża liczba propozycji skierowana jest także do osób znających systemy ERP, a w szczególności produkty firmy SAP, a także różnego rodzaju administratorów – tu najczęściej poszukiwani są administratorzy systemów i baz danych.
Powstaje coraz więcej aplikacji z przeznaczeniem wyłącznie na telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne, co widać także w ofertach pracy. Pojawiły się już ogłoszenia, skierowane bezpośrednio do programistów aplikacji na iPhony/iPady oraz osób doświadczonych w tworzeniu aplikacji w systemach Android i Symbian.
Zarobki: Mediana zarobków wyniosła w tej grupie zawodowej 5 140 PLN brutto. Co ciekawe, pracujący w działach IT zarabiali więcej (przeciętnie o 31%) od ogółu badanych, niezależnie od posiadanego wykształcenia. Kluczowe znaczenie dla wysokości płac miało oczywiście zajmowane stanowisko. Najlepiej wiodło się osobom zajmującym stanowiska kierownicze. Co czwarty kierownik ds. IT otrzymywał miesięcznie powyżej 10 500 PLN brutto. Na drugim biegunie znajdowali się serwisanci sprzętu komputerowego – połowa z nich zarabiała mniej niż 2 500 PLN brutto. W przypadku stanowisk związanych z bazami danych miesięczne płace przekraczały 5 600 PLN brutto. Niższe zarobki odnotowano w przypadku programistów i osób zajmujących się designem. Połowa grafików komputerowych zarabiała w 2010 roku poniżej 2 800 PLN brutto. Jak wynika ww. raportu, najlepiej opłacanymi specjalistami IT byli ci pracujący w dużych, międzynarodowych firmach, działających w sektorach bankowym lub telekomunikacyjnym. Średnio zarobki w korporacjach były aż o połowę wyższe niż w małych firmach. Najgorzej opłacani byli natomiast pracownicy działów IT w sektorze publicznym.
– Już teraz co raz częściej poszukuje się developerów aplikacji mobilnych, specjalistów od tzw. augmented reality, dzięki którym konsumenci kupujący w Internecie, będą mogli odczuć, że produkty są nieco bardziej namacalne, czy specjalistów od gier społecznościowych i geolokalizacji. Innym kierunkiem rozwoju pracy w branży IT będzie z pewnością cyberbezpieczeństwo oraz ochrona danych w sieci.
Jak wskazują eksperci tego rynku, popyt z pewnością będzie też na tzw. Ethical Hakers, którzy będą śledzić i naprawiać luki w zabezpieczeniach oraz Computer Forsenic Analysts, którzy w sieci, ale także w komputerach i telefonach będą szukać dowodów przestępstw.

Dodaj komentarz